Android Kullanan Mobil Cihazlarda Google Servisleri Kullanılabilecek mi?

Yandex'in Google ile ilgili REKABET KURUMU'NA yaptığı şikayet üzerine Mart 2017'de başlatılan soruşturma sonuçlandı.

Rekabet Kurumunun Mart 2017'de Açtığı Soruşturma

Rekabet Kurumunun Google'a Açtığı Soruşturma

Rekabet Kurumunun Soruşturma Kaydı İçin Tıklayınız…

Rekabet Kurumu’nun başlattığı soruşturma bu ay içinde sonuçlandı. Kurum’a göre Google mobil cihazlarda kendi servislerini öncelikli olarak dayattığı için rekabete aykırı hareket ettiğinden cezai müeyyide uygulanması kararı verildi.

Google ve Rekabet Kurumu’nun Google servislerinin Android cihazlarda gelen ön yüklü uygulamaların durumu konusunda anlaşamamasının ardından Rekabet Kurumu’nun Google’a günlük 1.5 milyon TL’lik idari para cezası uyguladı.

Rekabet Kurumunun Kararının Ardından Google Önemli Bir Açıklama Yaptı

Google yaptığı açıklamada 12 Aralık 2019’dan sonra çıkacak yeni telefon modellerinde artık google servislerinin çalışmayacağı bildirildi.

Android Cihazlarda Google Servisleri Hakkında Akla Gelen Sorular ve Cevapları

Mevcut Android Cihazlarda Google Servisleri Çalışacak mı?

EVET.

Google’ın aldığı karar uyarınca bugüne kadar satılmış olan ve raflarda satılmayı bekleyen Android Cihazlar Google servislerini kullanmaya devam edebilecekler.

Hangi Telefonlarda Artık Google Servislerini Kullanamayacağız?

12 Aralık 2019 tarihinden itibaren üretimi yapılacak yeni modeller için GOOGLE artık Android işletim sistemi lisansı vermeyeceğini bildirdi. Buna göre yeni çıkacak cihaz modellerinde Gmail, Youtube, Hartialar vb. GOOGLE servislerinin kullanımı mümkün olmayacak.

Önümüzdeki Dönemde Başka Nelerle Karşılaşabiliriz?

Google ile Rekabet Kurumu arasında görüşmelerin sürdüğü bildiriliyor. Önümüzdeki dönemde bir uzlaşma sağlanarak piyasaya çıkacak yeni Android cihazlarda Google tekrar lisans vermeye başlayabilir.

Eğer uzlaşma sağlanmazsa şu durumlarla karşılaşabiliriz:

  • Android cihaz yerine IOS işletim sistemi kullanan IPHONE telefonları bu düzenlemelerden etkilenmeyeceği için tercih sebebi olabilirler.
  • 2020 öncesinde zaten piyasada yer alan telefonlar da bu düzenlemelerden etkilenmeyeceği için 2.el Android telefon piyasasında bir fiyat artışı söz konusu olabilir.
Ceyhun Orhon

Ceyhun Orhon

İştigal alanlarım: "Dijital Pazarlama | Web Tasarım | İş Yönetimi". Akademik durumum: "Siyasal Bilgiler | Marka İletişimi | Web Tasarım ve Kodlama" Kişisel web sitesi : www.ceyhunorhon.com

Leave a Reply

Websel Dönüşüm

Esentepe Mh. Keskin Kalem Sk. Arya Plaza No:17 K:1 D:2/A Şişli/İstanbul

T: +90 850 304 54 79
E: bilgi@webseldonusum.com

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this