Esentepe Mh. Keskin Kalem Sk. Arya Plaza No:17 K:1 D:2/A Şişli/İstanbul
0

Sepet

Imap Nedir Pop3 Nedir?

pop-imap-mail-ayarlarinda-farklar-1939[1]

POP ve IMAP Arasında Ne Fark Var?

Öncelikle bu mail çeşitlerinin açılımlarına bakalım.

POP ( Post Office Protocol – Posta Ofisi Protokolü ) ve IMAP ( Internet Message Access Protocol – Internet Mesaj Erişim Protokolü )

E-Mail kurulumunuzda POP seçtiğinizde gelen ve giden mail içerikleri ekleri ile birlikte bilgisayarınızda saklanır. Yani mailin kurulu olduğu program mail içeriklerini mail sunucusundan bilgisayarınıza indirir.

Detay seçeneklerde 14 gün içinde bilgisayarınıza indirilen içeriklerin silinmesini ya da süresiz olarak sunucuda da tutulmasını seçebilirsiniz. Eğer mail kapasitesi düşük bir mail servisi kullanıyorsanız 14 gün içinde maillerin sunucudan silinmesini seçebilirsiniz. Tüm maillerinize bilgisayarınızdan ya da mobil cihazınızdan ulaşmaya devam edersiniz.

pop3-sunucu-ayarlari

POP mail sisteminin en büyük dezavantajı mail adresinizi birden fazla cihaza kurduğunuzda gelen ve giden maillerin tam senkronizasyonunun sağlanamamasıdır. Örneğin bilgisayarınızda kurulu programınızda mail gönderdiğinizde bu cihazınızda gönderdiğiniz maili GÖNDERİLENLER klasöründe görebilirken aynı mail adresinin kurulu olduğu mobil cihazınızda bilgisayardan daha önce göndermiş olduğunuz maili mobil cihazınızda GÖNDERİLENLER klasöründe göremeyeceksiniz.

Günümüzde mail adreslerinin birden fazla cihazda kontrolü temel bir öğe haline geldiğinden başka bir mail kurulum seçeneği olan IMAP kurulumu seçmenizi tavsiye ederiz.

IMAP mail kurulum seçeneğinde tüm alınan ve gönderilen mailler her zaman mail sunucusunda tutulur. Mail kurulumu yaptığınız tüm cihazlar mail trafiğini mail sunucusu ile senkronize olarak yürütürler.

Demek oluyor ki; maillerinizi farklı cihazlardan kontrol etmek istiyorsanız IMAP kurulum seçeneği tam size göre. Böylece bilgisayarınızdan gönderdiğiniz bir maili mobil cihazınızdaki programınızda da aynı anda görebilirsiniz.

POP mail seçeneğinde sunucudaki mailleri bilgisayarda muhafaza et seçeneği ile mail sunucusundaki yer kapasitesini daha dengeli kullanabilirken IMAP kurulum seçeneğinde tüm mailler sunucuda birikeceğinden kapasite olarak daha ferah seçenekler tercih edilmelidir.