Esentepe Mh. Keskin Kalem Sk. Arya Plaza No:17 K:1 D:2/A Şişli/İstanbul
0

Sepet

Tarayıcı Geçmişi Nasıl Temizlenir?

Tarayıcı geçmişi nasıl temizlenir?

Internette gezinmenin en önemli aracı olan web tarayıcıları (web browsers) ziyaret ettiğiniz web sitelerini tarayıcı programda (Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari vb.) saklar.

Internet Tarayıcılarında Geçmiş Temizliği Ne Getirir Ne Götürür?

Tarayıcının belleğe alma özelliğinin avantajları
 

Sık ziyaret ettiğiniz web sitelerinin içerikleri tarayıcıda saklanıyor olduğundan tekrar ziyaretlerinizde içeriklerin bazıları daha önce tarayıcı tarafından saklanan depodan gelir. Sistemin bu şekilde işlemesi sayesinde web sitesi ziyaretlerinizde yükleme ve bekleme süreleriniz azalacaktır. Yani web siteleri daha hızlı açılacaktır.

 
Tarayıcı belleğe alma özelliğinin dezavantajları
 

Tekrar ziyaretlerinizde web sitelerinin içerikleri dahili cihaz deponuzdan geleceği için ziyaret ettiğiniz web sitesindeki içerik güncellemelerini son halleri ile göremeyebilirsiniz.

Eğer içeriklerini sürekli en güncel halleri ile görmeniz gerekli siteleri ziyaret ediyorsanız önce tarayıcı geçmişinizi silmeniz yerinde olur. Böylece web tarayıcınız size göstereceği içerikleri depoda bulamayacağı için direkt web sitesinden çekecektir. Siz de web sitesinin en güncel içeriklerini görmüş olacaksınız.

Firefox Tarayıcısında Geçmiş Temizliği Nasıl Yapılır?

Videoyu izleyererek işlemleri adım adım yapabilirsiniz.

Chrome Tarayıcısında Geçmiş Temizliği Nasıl Yapılır?

Videoyu izleyererek işlemleri adım adım yapabilirsiniz.

Explorer Tarayıcısında Geçmiş Temizliği Nasıl Yapılır?

Videoyu izleyererek işlemleri adım adım yapabilirsiniz.