Esentepe Mh. Keskin Kalem Sk. Arya Plaza No:17 K:1 D:2/A Şişli/İstanbul
0

Sepet

SEO ve Sosyal Medya Çalışmaları Nasıl Yapılır?

seo-sosyal-medya-yonetimi[1]

SEO Hedefi Ne Olmalı?

İçeriklerinizin önce arama motorları sonra da hedef kitleniz tarafından sevilip takip edilmesi için hazırlanması gerekiyor. Peki neden öncelikle arama motorları diyoruz? Arama motorlarına girenler gerçek insanlardan oluşan hedef kitlenizin seveceği içerikleri hedeflememiz gerekmiyor mu?

Esasında tabi ki öncelikle hitap edilen kitlenin beğenilerine öncelik vermek gerekir ama teknik olarak kitleye tek tek sorup görüş alamayacağımıza göre öncelikle arama motorlarının paylaştığı verilerden faydalanarak bir analiz ve planlama yapmak zorundayız. Zaten bu veriler kitlelerin içerik arama davranışlarıyla ilgili olduğu için dolaylı da olsa hedef kitlenin yönelimlerine ulaşılmış oluyor.

SEO ( Search Engine Optimization ) : Arama Motorları Optimizasyonu

Bir web sitesi, Google başta olmak üzere arama motorları ile ne kadar uyumlu olursa aramalarda ön plana çıkması o kadar kolay oluyor.

Bu uyum için yapılabilecekleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Yüksek hızlı bir sunucu geçişi tercih edilmezse daha uygun bütçeli bir çözüm olarak CDN ( Content Delivery Network ) sistemi tercih edilebilir.

Bu sistemler web sitelerinin içeriğini yüksek hızlı bir sunucuda kayda alır ve site açılırken bu yüksek hızlı sunuculardan site açıldığı için açılış hızı puanı yükselir.

Cloudflare, bu amaç için kullanılan sistemlerden birisidir. Bir web sitesinin DNS ayarları Cloudflare aktif olacak şekilde ayarlandığında bir süre sonra Cloudflare web sitesinin içeriğini kendi sunucusunda ön belleğe almaya başlar. Yüksek hızlı sunucuları sayesinde web sitesi daha hızlı açılmaya / çalışmaya başlar. Bu hem kullanıcı deneyimini iyileştirir hem de Google başta olmak üzere arama motorlarının site ile ilgili verdiği olumlu puanları yükseltir.

Hizmetlerinize ve ürünlerinize hedef kitlenizin en kolay şekilde ulaşmasını sağlayacak anahtar kelimeleri Google araçları başta olmak üzere çeşitli online araçları kullanarak araştırabilirsiniz.

Anahtar kelimeleri web sitenizde, sosyal medya mecralarında nasıl kullanılacağını planlamak için Google Keyword Planner en çok kullanılan araçlardandır.

Doğru anahtar kelimeleri tespit etmek için kullanılan bu araçtan içerik üretirken yararlanabileceğiniz gibi Google reklamı verirken de bütçeyi hedeflere göre en iyi şekilde ayarlamak için yararlanabilirsiniz.

Bu planlama çerçevesinde uygun içerikleri de üreterek ilgili mecralarda paylaştığınızda olumlu sonuçları gözlemlemek gerekir. Ziyaretçi trafiğinizin artmasını, hedef kitlenizdeki kişilerin size daha hızlı ulaşmasını sağlamaya başladığınızda her şey yoluna girmeye başlamış demektir.

Arama motorları web sitesinde çok doğaldır ki içerikleri analiz ederler. Siteyi ziyaret edenlerin faydalanacağı güncel bilgilerin yer alması Google tarafından da ödüllendirilir ve site ön plana çıkar.

Google yapı olarak internette arama yapan kişilere en güncel ve nitelikli içerikleri göstermeyi amaçlar.

İçeriği hem site sahibi hem de SEO danışmanlığı alınan profesyonel ekip hazırlayabilir. Bu işlemler birlikte de yapılabilir. Web sitesi firması site sahibi kurumun/kişinin ulaşmak istediği hedefleri GOOGLE altyapısına uygun ayarlarken ziyaretçilerin de sıkılmadan ilgi göstereceği şekilde kurgular.

İçerikler web sitesinde yayınlanacağı gibi sosyal medya mecralarında da yayınlanabilir.

Web sitesinin barındığı hosting sistemi ne kadar güçlü ve hızlı olursa web siteleri de o kadar hızlı açılır. Google hızlı açılan siteleri sever, ziyaretçiler daha da çok sever 🙂

Genelde web siteleri yayınlandığında standart hosting sistemlerini kullanırlar. Çünkü daha hızlı sunucular için ek yatırım gerekir.

Web sitesi içeriği itibarı ile çok sayıda ürün içeren bir e-ticaret mantığında çalışıyorsa yda yoğun bir makale içeriğine sahip, sunumların yer aldığı geniş bir blog sitesi ise ek sunucu yatırımı yapmak mantıklı olur. Daha az içeriğe sahip sitelerin ek yatırım yapmadan önce SEO için yapılabilecek diğer adımları düşünmek daha mantıklı olur. Sunucunun yapısına göre maliyeti değişeceğinden kapsamlı bir değerlendirme yaptıktan sonra bütçe netleştirilmelidir.

SEO çalışmaları yapılırken hedeflerin büyüklüğüne göre çalışmaların mutlaka reklam faaliyetleri ile desteklenmesi gerekir. Zamanlaması ve bütçesi site sahipleri ile danışman firma arasındaki iletişime göre planlanır, uygulanır ve sonuçları analiz edilir.

Reklam bütçeleri hedef kitleye ulaşma stratejisine, gelir odaklı mı yoksa tanıtım odaklı mı çalışılacağı gibi kriterlere göre farklılık gösterir.

Reklam çalışması hedef kitlenizin durumuna Google, facebook ya da instagram için organize edilir.

Sosyal Medya İçerik Üretimi

Ürün ve hizmetlerinizin tanıtım tasarım ve içeriklerini sosyal medya mecralarının özelliklerine göre hazırlayıp yayınladığınızda hedef kitlenize ulaşmak açısından önemli bir yol katetmiş olursunuz.

Her sosyal medya platformu kendine özgü bir yapıya sahiptir. Oluşturulacak içeriklerin boyutları, formatları ve kitlenin alışkın olduğu konseptler gözetilerek hazırlanması gerekir. Sağından solundan kırpılmış gözüken, tamamı okunamayan içerikleri paylaşmanın hiçbir anlamı bulunmuyor.

Ayrıca hazırlanan bir içeriğin yayınlanacağı platforma uygun konsepte sahip olması önemlidir. Örneğin tatilde çekildiğiniz bir fotoğrafı, tasarım öğeleri ile detaylandırarak Linkedin’de paylaşmanız hoş karşılanmayacaktır.

  • Instagram için kare formatta ürün,hizmet ve haber içeriği oluşturuyoruz.
  • Twitter için bu platforma uygun haber akışı formatında içerik oluşturuyoruz.
  • Facebook için dikdörtgen formatta ürün, hizmet, reklam vb. içerikler oluşturuyoruz.
  • Linkedin konsept yapısına uygun formatta şirket sayfası ve içeriği yönetimi yapıyoruz.